Музей на фотографията Казанлък
Създаването на Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства, именно в Казанлък не е случайно. Тук фотографията е с дълбоки традиции още от времето на нейното навлизане по българските земи, преди Освобождението през 1878 г. В Казанлък са работили едни от първите български фотографи. Счита се, че първата снимка е на отец Хрисант Рашов, игумен от Мъглижкия манастир от края на 60-те години на 19-и век. Предполага се, че той е пренесъл фотографията от Русия, където завършва духовна семинария. Потвърждения за това се намират в сведения на Георги Данчов – Зографина, Захари Княжески – основател на библиотеката в Мъглижкия манастир и др. Отец Хрисант дори посветил в тайните на фотографията и ентусиаст от град Чирпан, където игуменът занесел цялата си фотографска техника на гърба на един кон, пише Георги Данчов.
Борис Шнее и руснакът Никифор Солоников са пионерите във фотографията в Казанлък от началото на 20-и век. Работят в съдружие. Правят основно портретни снимки на дневна светлина. Български алманах от 1893 г. сочи ателието на Солонников като едно трите в града по това време. Тук работи фотографът Александър Попов. В годините около Балканската война Стефан Апостолов и Петър Арнаудов регистрират фотоателие в съдружие. Арнаудов е ярка личност от обществения живот на Казанлък, играе на сцената на читалище ”Искра”. Участва и в историческата трупа на Матей Икономов, докато тя е под покрива на читалището.
Учил фотографския занаят в Хасково, при чичо си Арам, продължил при Костадин Тачев в Пазарджик, той чиракува после при Шнее в Казанлък. За Арнаудов пространството на фотоателието се оказва тясно. Той започва да снима навън. Оставя едни от най-ценните снимки на места и събития из Казанлък и околностите, документира исторически посещения като тези на цар Фердинанд и сина му Борис Трети.
В началото на 20-и век с фотография в Казанлък се занимава книжарят Георги Пенков, баща на големия български художник, Иван Пенков. Георги Пенков се счита и за пръв издател на фотокартички с изгледи от Казанлък и други места от Розовата долина, едни от първите издатели на картички в България. Картичките са цветни и на текста е отпечатано името и на съдружниците на Иван Пенков – търговците Фратеви, финансирали издателската дейност. По спомените на художника, баща му се запознава с фотографията, отново през познанствата с руснаци. Докато учи гимназия в Пловдив, Георги се среща с руски емигрант, нихилист по убеждения и фотограф по
Научете повече на интернет адрес: www.mpcva.org
Контакти
адрес: гр. Казанлък ул. Чудомир
телефон: 043154062
Ключови думи: Музей на фотографията Казанлък, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства Казанлък, Експозиции Казанлък, Фотоизложба Казанлък.